Ypač ploni kondensatoriai gali padėti kurti naujos kartos elektronikos komponentus

kondensatoriai

Japonijos mokslininkai iš Nacionalinio medžiagų mokslo instituto (The National Institute for Materials Science) sukūrė technologiją, leidžiančią gaminti gerokai mažesnius kondensatorius – vienus iš paprasčiausių, tačiau labai svarbius elektroninių grandinių komponentus. Jų darbo rezultatai paskelbti moksliniame žurnale „ACS Nano“, kuriame teigiama, kad pasiūlyta echnologija gali paspartinti kompaktiškų naujos kartos elektroninių prietaisų kūrimą. kondensatoriai

Dabartinės medžiagų apdirbimo technologijos jau beveik pasiekė ribą, nuo kurios toliau mažinti tokius komponentus, kaip kondensatoriaai, paprastai gaminami iš laidininkų sluoksnių, atskirtų izoliatoriais, tampa labai sudėtinga. Mėginamos kurti inovacijos, paremtos nanotechnologijomis, tačiau nanokondensatorių gamyba vis dar išlieka pakankamai kietu riešutėliu.

Japonų mokslininkai pasiūlė paprastesnį būdą ultraploniems kondensatoriams gaminti – panaudoti nanotechnologijas tik dalinai, pagaminant „sumuštinius“, sudarytus iš dviejų skirtingų tipų kalcio niobato ir rutenio oksidų nanosluoksnių.

Pasirodė, kad tokių kondensatorių talpos tankis yra ir siekia apie 27,5 mikrofaradus vienam kvadratiniam centimetrui, o tai maždaug 2000 kartų daugiau, nei šiuolaikinių kondensatorių talpos tankis.

Gamybos procese sluoksnis po sluoksnio formuojami laidininkų ir dielektrikų nanosluoksniai, ir tam nereikalingi brangūs gamybos ar specialūs elektrodų privirinimo procesai.
Tokie suformuoti nanokondensatoriai iš karto gali būti sumontuoti ant plastikinių arba lanksčių paviršių.

Mokslininkai teigia, kad tokie kondensatoriai gali būti naudojami ir spausdintinėse plokštėse, ir DRAM duomenų saugojimo lustuose. Jie taip pat spėja, kad tokios dvimatės oksidų nanosluoksnių struktūros gali būti dar efektyvesnės, nei grafeno.

Nuoroda: All-Nanosheet Ultrathin Capacitors Assembled Layer-by-Layer via Solution-Based Processes, ACS Nano, 2014, DOI: 10.1021/nn406367p