Prie odos priklijuojami lipdukai – jutikliai

flex sensor

Nešioti žingsnių, kalorijų ar pulso skaitiklius pritvirtinamus prie riešo ar diržo sportuojant jau tapo visai įprasta.
flex_sensor
Tačiau netrukus juos galės pakeisti visai kitokie prietaisai – ploni ir elastiški jutikliai, klijuojami tiesiai ant odos, ir galintys atlikti daug daugiau funkcijų.
Įvairiausi standartiniaai jutikliai juose galės duomenis siųsti belaidžiu ryšiu tiesiai į išmanųjį telefoną ar kompiuterį ir net atlikti klinikinius testus, tokius kaip elektrokardiograma (EKG) ar encefalograma (EEG).
.
Tokie lipdukai ant odos laikosi kaip laikina tatuiruotė, ir sukonstruoti taip, kad galėtų lankstytis bei visai nevaržyti judesių, nežiūrint kad kai kurie elektronikos komponentai juose yra standūs.

.
Mokslininkų teigimu, tokie jutikliai gali stebėti žmogaus sveikatą visą parą, visiškai netrukdydami jo kasdienei veiklai. Jie savo mechaninėmis savybėmis nedaug skiriasi nuo žmogaus odos, bet tuo pačiu metu gali atlikti daug skirtingų stebėsenos funkcijų. Šie prietaisai energiją gauna radijo signalais ir gali siųsti itin kokybiškus duomenis apie žmogaus kūną į kompiuterį realiu laiku.

Mokslininkai atliko tokių jutiklių palyginimą su tradiciniais EKG ir EEG prietaisais, ir padarė išvadą, kad belaidžiai lipdukai leido gauti visiškai analogiškus rezultatus, tačiau jie yra žymiai patogesni pacientams. Toks skirtumas yra labai svarbus ilgalaikei stebėsenai, pavyzdžiui, tiriant stresinėse situacijose kai rezultatas priklauso nuo paciento gebėjimo judėti ir elgtis natūraliai, ar miego metu.

Lankstumą jutikliams užtikrina speciali medžiagos porų, pripildytų skysčio, struktūra, bei laidininkų, jungiančių komponentus, architektūra.

 

https://www.youtube.com/watch?v=dxhoLxRYsRU#t=49