NAUJOS DARBO APRANGOS KŪRIMAS

Aprangos sistema2 FTMC

Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) Tekstilės institutas dalyvavo kuriant į kūno ir aplinkos temperatūrą reaguojančią bei širdies darbą stebinčią aprangos sistemą. Ši sistema padeda spręsti problemas, su kuriomis susiduria ilgesnį laiką karštyje dirbantys specialistai. Aukštesnėje nei 30 laipsnių temperatūroje darbuotojų sveikatai kyla pavojus, todėl labai svarbu naudotis tinkamais drabužiais. Tarptautinės mokslininkų grupės sukurta aprangos sistema leidžia stebėti darbuotojų sveikatos būklę ir, kilus pavojui, operatyviai priimti reikiamus sprendimus.

1Aprangos sistema yra sudaryta iš trijų dalių – marškinėlių, švarko ir kelnių. Marškinėliuose sumontuoti penki kūno temperatūros sekimo jutikliai bei širdies ritmo jutiklių sistema. Švarke įmontuoti aplinkos parametrų stebėjimo ir judesio jutikliai, integruotas garsinių, vibruojančių ir šviečiančių įspėjamųjų signalų daviklis. Skirtinguose aprangos sluoksniuose įmontuoti įvairūs jutikliai seka darbuotojų fiziologinius ir aplinkos parametrus. „Jutikliams užfiksavus darbuotojo širdies ritmo sutrikimus ar kūno temperatūros pokyčius bei pavojingai padidėjusią aplinkos temperatūrą, davikliai ima skleisti garso, vibracijos bei šviesos signalus ir siunčia informaciją į stebėjimo centrą. Taip ir pats darbuotojas, ir darbus prižiūrintys asmenys perspėjami apie sveikatai iškilusį pavojų. Centralizuotos stebėjimo sistemos bevieliu ryšiu yra sujungtos su darbuotojų dėvimais apsauginiais drabužiais, todėl informacija į stebėjimo centrą perduodama nedelsiant“, – aprangos veikimo principą apibūdino FTMC Tekstilės technologijų skyriaus mokslininkė Ingrida Padleckienė.

Dirbant aukštoje temperatūroje, vidaus organų temperatūra pakyla 2–3 laipsniais. Tai gali sukelti susilpnėjusią dėmesio koncentraciją, kuri ne tik mažina darbo našumą, bet gali tapti ir nelaimingų atsitikimų darbo vietoje priežastimi. Kyla širdies ritmo sutrikimų arba šilumos smūgio grėsmė. Todėl apranga, turinti dinamišką aušinimo ir stebėsenos sistemą, sumažina pavojų sveikatai ir padeda išvengti nelaimingų atsitikimų darbe. Darbuotojų sveikatos būklės ir aplinkos stebėjimo duomenys – labai tikslūs. Svarbu ir tai, kad stebint sveikatos būklę, darbuotojai neatitraukiami nuo darbo.

Įgyvendindami šį projektą Fizinių ir technologijos mokslų centro mokslininkai bendradarbiavo su kolegomis iš Belgijos, Vokietijos, Italijos, Olandijos, Jungtinės Karalystės bei su Lietuvos įmonėmis – „Foritu“, „Palemono keramika“ ir „Pakaita“. Apranga išbandyta skirtingose darbo sąlygose. Buvo pasirinktos trys skirtingos aplinkos, kad būtų patikrinti visi aprangos veikimo parametrai. Italijoje šią aprangą išbandė kelininkai, Olandijoje – plieno gamybos įmonės darbininkai, Lietuvoje – „Palemono keramikos“ darbuotojai. Atsižvelgiant į bandymų rezultatus buvo keičiamos audinio specifikacijos ir tobulinama įranga bei stebėjimų programa. „Paaiškėjo, kad tokios aprangos komplektas kainuoja apie 1000 eurų, tačiau kaina sumažėtų, gaminant didelį jų kiekį“, – taip šio produkto komercinio pritaikymo galimybes apibūdino I. Padleckienė.

Fizinių ir technologijos mokslų centras – didžiausia mokslinių tyrimų įstaiga Lietuvoje. Čia atliekami tyrimai, skirti aukštųjų technologijų plėtrai bei žinių ekonomikos kūrimui Lietuvoje ir pasaulyje. Centre kuriami nauji įrenginiai ir paslaugos bei modernios pramonės programos. Jame dirba 38 habilituoti mokslų daktarai, 246 mokslų daktarai, daugiau nei 500 tyrėjų, studijuoja 60 doktorantų. Per savo veiklos metus FTMC įvykdė per tris šimtus verslo užsakymų ir padėjo daugiau nei šimtui įmonių įgyvendinti naujas verslo idėjas. Parengta pagal FTMC 2015 m. sausio 29 d. pranešimą.

Aprangos sistema2-FTMCAprangos sistema-FTMC

Nuotraukose – aprangos sistemos išbandymas prie metalo lydymo krosnių Olandijos plieno gamybos įmonėje „Tata Steel“