Naujos 5D technologijos „amžinam“ duomenų saugojimui

superkristalas

Didžiojosios Britanijos Tyrimų grupė įrašė duomenis į nanostruktūrizuotą stiklo kristalą. Šis perspektyvus saugojimas su beveik neribotos trukmės ir talpos 2800 kartų didesnė kaip Blu-ray, gali išsaugoti civilizacijos duomenis ateiviams, jei žmonija išnyktų.

Mokslininkų grupė iš Sautamptono universiteto sukūrė „penkių dimensijų“ optinę atmintį, remdamasi eksperimentiškai įrodyta galimybe įrašyti duomenis į nanostruktūrizuotą stiklą, panaudojant didelės spartos (femtosekundinį) lazerį. Šis sukuria savarankiškai susirenkančias nanostruktūras lydytame kvarce.

5D atminties kūrėjai praminė savo išradimą „Supermeno atminties kristalu“, pagal „atminties kristalų“ naudojamų daugelyje filmų apie ateities superherojus.
Metodą pavadino 5D , nes be trijų pozicijos dimensijų , šių nanodarinių refrakcijos ir poliarizacijos savybės veikia kaip du papildomi parametrai.

superkristalas


Naujai sukurta saugojimo sistema žada beprecedeninį duomenų talpumą – 360 terabaitų viename DVD dydžio diske. Palyginimui – didžiausia naujausios kartos keturių sluoksnių Blu-ray DVD talpa yra  „tik“ 128 GB. Didžiausias magnetinio įrašymo su pakaitinimu  kietasis diskas (HAMR), kuris dar tik bus gaminamas komerciniais tikslais, turės apie 20 terabaitų diske.

Duomenų laikymas stikle gali išsaugoti duomenis milijonams metų, o DVD garantuoja tik apie septynerius metus nepriekaištingo grojimo. Nanostruktūrizuotas stiklas lieka stabilus, net veikiamas temperatūra iki 1000 ° C.

„Mes rengiame labai stabilią ir saugią pernešamos informacijos formą  naudojant stiklą, kuri gali būti labai naudinga organizacijoms, turinčioms didelius archyvus. Šiuo metu įmonės  kas penkerius iki dešimties metų turi kurti atsargines savo archyvų kopijas, nes kietajame diske atmintis turi palyginti trumpą galiojimo laiką „, sakė projekto Jingyu Zhang vadovas, pažymėdamas, kad muziejai ir nacionaliniai archyvai su savo daugybe dokumentų bus pirmieji, kurie tuo pasinaudos.

5d_recordingTai yra bendras projektas Southamptono Universiteto,  „Optoelektronika tyrimų centro (ORC) ir Eindhoveno technologijos universiteto..

ORC fizinė optoelektronikos grupės priežiūros prof Peter G. Kazansky, pasekėjas Nobelio premijos laureato dėl lazerio, Aleksandr Prokhorov išradimas, bendrai, kad „Labai jaudina galvojant, kad mes sukūrėme pirmąjį dokumentą, kuris, greičiausiai, pergyvens žmonių rasę. Ši technologija gali išsaugoti paskutinį civilizacijos įrodymą :. Niekas, ką mes sužinojome nebus pamiršta „.

Technologija panaši į poliarizuotų saulės akinių

Techniškai kalbant, atrodo, procesas taip: Femtosekundinė lazeris, kuris skleidžai labai trumpus (280 femtoseconds – arba 280 quadrillionųjų sekundės) ir intensyvius šviesos impulsus, užšifruoja duomenų failą į sluoksnius nanostruktūriniais taškais kvarcinio stiklo viduje . Sluoksniai dedami labai arti, su vos penkių mikronų (viena milijonoji metro) tarp jų.

Šie šviesos impulsai keičia savaime surenkančių taškų poliarizaciją ir refrakciją, kai šviesa keliauja per stiklą, panašiu principu, kaip poliarizuotuose akiniuose nuo saulės. Vėliau užkoduota 5D parametrais informaciją  galima skaityti naudojant lazerinio skenavimo įrenginį, panašų į tą, kuris naudojamas CD, DVD ir Blu-ray diskų skaitymui ir optinių mikroskopu, galinčiu išpainioti poliarizuotą šviesą, atsispindėtą trijų bitų dėmėse.

Iki šiol neina kalba apie perrašymą stiklo diskų,  jie skirti rašyti-vieną kartą skaityti daug (WORM).

Skirtingai nuo šiuolaikinių DVD ir Blu-ray diskų, kuriuose įrašomi duomenys iki keturių sluoksnių, 5D duomenų saugojimo turės šimtus sluoksnių (apie 400 sluoksnių standarto 1.2 mm CD), bet bus pagaminti iš stiklo, o ne iš plastiko, padengto  užpurkštu metalu su duomenimis.

Iki šiol kūrėjai pranešė apie sėkmingą 300KB tekstinio failo įrašymą ir skaitymą trijų sluoksnių stikle, tačiau tai laikoma tik šios novatoriškos naujos technologijos su labai šviesia ateitimi techninių galimybių demonstravimu .

skaityti daugiau:

http://rt.com/news/5d-nanostructured-glass-optical-memory-941/