JAV paskelbė apie pirmąjį naujo elektromagnetinio ginklo išbandymą

begine patranka

JAV karinio jūrų laivyno eksperimentinio ginklo – bėginės elektromagnetinės patrankos (angl. Railgun) sviedinys pasiekė įspūdingą šešių Machų (maždaug 2 km/s) greitį.

Tai gegužės 29-tą dieną paskelbė laikraštis „The Wall Street Journal“ (WSJ).

begine patrankaŠiam ginklui nereikia nei parako, nei sprogstamosios medžiagos. Jo sviedinys, kuris yra raketos formos ir pripildytas ypač kieto metalo – volframo gabaliukų, įgreitinamas ant elektromagnetinių bėgių ir virsta dirbtiniu meteoritu, nuo kurio sunku apsisaugoti, o taikinį sunaikina savo kinetine energija.

WSJ teigimu, šie sėkmingi bandymai gali pakeisti karines strategijas ir leisti JAV išlikti pirmaujančia karine jėga, nežiūrint į Rusijos ir Kinijos pasiekimus atnaujinant savo ginkluotę.

 

„Tai gali pakeisti kariavimo būdus“, teigė JAV karinio jūrų laivyno admirolas, JAV karinio jūrų laivyno tyrimų laboratorijos vadovas Matas Vinteris (Mat Winter). „Tai ginklas, galintis pramušti skyles laivų korpusuose, sunaikinti tankus ir sulyginti su žeme teroristų stovyklas. Jis galėtų užtikrinti karinį pranašumą ir jūroje, ir sausumoje“.

 

Pentagono pareigūnai taip pat domisi šio ginklo potencialiomis galimybėmis numušti priešo raketas, ir tai daryti daug pigiau. Tiesa, jie pripažįsta kad šiam tikslui pasiekti dar gali prireikti bent dešimtmečio.

 

„Aš negaliu įsivaizduoti ateities, kurioje mes norėtume atkurti JAV pajėgas Europoje iki Šaltojo karo lygmens“, sakė Gynybos sekretoriaus pavaduotojas Robertas Vorkas (Robert Work), vienas iš didžiausių elektromagnetinės patrankos tyrimų rėmėjų. „Tačiau aš galiu įsivaizduoti tokias patrankas Europoje, kurios būtų nebrangios, tačiau turėtų milžinišką atgrasymo reikšmę“.

 

Gynybos ekspertų teigimu, šios patrankos technologijos buvo prioritetinis Kinijos ir Rusijos šnipų taikinys, o Kinijos programišiai bandė įsiskverbti į Pentagono ir jo rangovų kompiuterines sistemas, norėdami pavogti informaciją. Tiesa, Pentagono pareigūnai atsisakė išsamiau komentuoti tokią informaciją.

 

JAV karinis jūrų laivynas pradėjo bėginės elektromagnetinės patrankos kūrimo darbus prieš dešimtmetį ir šiam projektui jau išleido daugiau nei pusę milijardo dolerių. Pentagonas investavo dar 800 milijonų dolerių, tame tarpe ir dabartinių patrankų pritaikymui šaudyti elektromagnetinių bangų patrankos sviediniais, ir tai didžiausia suma iki šiol skirta eksperimentiniam projektui.

 

Šiuolaikiniai jūrinių 16 colių (40 cm) kalibro patrankų sviediniai gali skrieti iki 40 kilometrų ir pramušti 9 metrų betono sluoksnį.

Bėginės elektromagnetinės patrankos – skrieti net 200 kilometrų ir pramušti penkis kartus storesnį betoną. Skirtumas milžiniškas, todėl bėginė patranka gali lemti ir naujos klasės karinių laivų kūrimo pradžią.

 

Buvusio JAV prezidento Ronaldo Reigano Strateginės Gynybos Iniciatyva, vadinamoji Žvaigždžių karų priešraketinė gynyba, įtraukusi Sovietų Sąjungą į jai pražūtingas ginklavimosi varžybas, kaip vieną iš elementų įvardijo ir elektromagnetinį ginklą, skirtą numušti branduolines balistines raketas. Tačiau šiuos planus stabdė 80-ųjų technologijos – nors prototipas buvo sukurtas, po kiekvieno šūvio reikėjo keisti ir pabūklo vamzdį, ir elektromagnetinius bėgius, o valdymo sistemos negarantavo, kad pavyks pataikyti į tūkstančio kilometrų per valandą greičiu skriejantį taikinį.

Beje, skirtingai nei Reigano eros iniciatyvoje, Pentagonas nelaiko elektromagnetinės patrankos skydu nuo tarpžemyninių balistinių raketų. Ji, Pentagono nuomone, galėtų būti skirta apsisaugoti nuo trumpojo nuotolio raketų.

Nors Jungtinės Valstijos išlaikė savo karinį dominavimą per pastarąjį ketvirtį amžiaus, daugiausia dėl pažangių didelio tikslumo ginkluotės sistemų, tačiau ši monopolija artėja į pabaigą. Kinija sėkmingai kuria priešlaivines raketas, Rusija nustebino gynybos ekspertus, pademonstravusi savo artilerijos pažangą Rytų Ukrainoje ir apšaudžiusi taikinius Sirijoje sparnuotosiomis raketomis. Rusija sėkmingai kuria ir vidutinio nuotolio žemė-oras tipo raketas, elektromagnetinių trikdžių ginklus.

 

Bėginės patrankos sviedinys – tai išmanioji kulka, ir Pentagonas pripažįsta, kad dar prieš dešimt metų tokios sukurti buvo neįmanoma. Tačiau pasiekimai superkompiuterių, valdančių nutaikymo sistemą, ir išmaniųjų telefonų pramonės, sukūrusios miniatiūrinius pozicijos nustatymo ir giroskopų komponentus, atsparius didelėms perkrovoms, srityse, leido tai pasiekti.

 

Didelė elektros energijos galia, reikalinga bėginės patrankos šūviui, gali reikšti, kad šis ginklas gali pirmiausia būti įdiegtas laivuose. Kol kas tik vienas JAV laivyno laivas, neseniai pastatytas eskadrinis minininkas „Zumwalt“, turi tokios galios elektros jėgainę. Kol kas planuojama pastatyti tik tris šios klasės laivus, todėl Pentagonas mėgina pritaikyti elektromagnetinės patrankos sviedinius ir dabartinėms karo laivų patrankoms, ir antžeminės artilerijos pabūklams, juos įgreitinant tradiciniu būdu – paraku.

Dar vienas didelis pranašumas – sviedinių skaičius. Tipiškas JAV karinio jūrų laivyno eskadrinis minininkas gali turėti 96 sparnuotąsias raketas, arba maždaug tiek pat antiraketų – raketų, skirtų numušti priešininko raketas. Laivai su elektromagnetine patranka gali turėti iki tūkstančio sviedinių, todėl galėtų vykdyti ilgesnes misijas.

Pademonstruota patranka, konstruktorių teigimu, gali atlaikyti 1000 šūvių ir iššauti iki dešimties kartų per minutę.

Nors tokios patrankos pritaikymui priešraketinei gynybai gali prireikti dar bent dešimtmečio, Pentagono pareigūnai mano, kad pats ginklas gali pasiekti armiją daug geičiau. Akivaizdus motyvas – šūvio kaina. Išmanusis sviedinys gali kainuoti 25 – 50 tūkstančių JAV dolerių, tuo metu kai antiraketa kainuoja apie 10 milijonų.

 

Ginkluoto konflikto galimybė tarp didžiųjų valstybių, regis, dar labai maža. Tačiau Pentagonas pirmą kartą nuo Šaltojo karo pabaigos vėl ima atidžiai ieškoti atsakymų į kylančias įtampas su Kinija ir Rusija.

 

„The Wall Street Journal“ pažymi, kad, analitikų nuomone, tokia bėginė patranka būtų naudinga, jei JAV tektų ginti Baltijos valstybes nuo Rusijos, ar paremti sąjungininkus Pietų Kinijos jūroje.

 

 

Bėginės patrankos komponentai

 

Galia

Bėginei patrankai reikia net 25 megavatų elektros galios šaltinio bei didelio kondensatorių, galinčiu akimirksniu ją pasiųsti į ginklą, masyvo. Patranka gali iššauti sviedinį 10 kartų per minutę.

 

Sviedinys

Maždaug 11 kg svorio, valdomas GPS sistema, nedidelės raketos formos, siekiant sumažinti oro pasipriešinimą. Sviedinys pripildytas volframo granulių.

 

Sviedinio konteineris

Jis yra aliumininis, paskirtis – laikyti sviedinį keturkampiame patrankos vamzdyje ir užtikrinti, kad elektros srovė galėtų tekėti vamzdyje esančiais bėgiais.

Po šūvio konteineris suskyla į kelis gabalus ir nukrenta, išlaisvindamas sviedinį.

Patrankos komponentai. Iliusracija: Office of Naval Research, JAV
Patrankos komponentai. Iliustracijos: Office of Naval Research, JAV

 

img3
Priešingos krypties elektros srovė bėgiuose sukuria elektromagnetinę bangą, kuri stumia bėgius vieną nuo kito, taip pat ir viduje esantį sviedinio konteinerį.

 

 

 

Šaltinis: The Wall Street Journal: A First Look at America’s Supergun