Paviršiumi aktyvuotos Ramano sklaidos (PARS) jutiklis ir jo gamybos būdas

sausis2

Sausio mėnesio išradimas.
Išradimas yra susijęs su molekulinės diagnostikos sritimi ir ypač su lazeriu struktūruotais paviršiumi aktyvuotos Ramano sklaidos (PARS) jutikliais. Tokie jutikliai naudojami mažų medžiagos koncentracijų aptikimui analitėje ir bežymekliam medžiagų identifikavimui.

Ramano sklaida – tai efektas, susijęs su neelastine fotonų sklaida, jiems sąveikaujant su medžiagą sudarančiais jonais.

PARS jutikliai yra naudojami, siekiant daugelį kartų sustiprinti paprastai labai silpną Ramano sklaidos signalą.

PARS jutikliai gali būti naudojami molekulinėje diagnostikoje ir yra svarbūs tokioms pramonės šakoms kaip biotechnologijos, vaistų kūrimas, maisto ar dirvožemio užterštumo matavimai, kriminalistika, pasienio kontrolė ir t.t. Išradimu sukuriamas pigus ir greitas PARS jutiklių gamybos būdas.

sausis2

Šiuo metu yra sukurti du produktai – sidabru dengtas PARS padėklas “Randa” ir auksu dengtas padėklas “Mato”. Abu produktai sukurti panaudojant nanotechnologijas – lazerinę abliaciją ir plonasluoksnių dangų dengimą. Šie padėklai (arba Ramano sklaidos sensoriai) yra vienkartiniai prietaisai. Panaudojus vieną kartą prie padėkle esančios tauriuoju metalu padengtos nanostruktūros prikimba tiriamų  medžiagų molekulės, kurios vėliau analizuojamos. Šie PARS substratai turi itin mažą savikainą. Atlikus eilę bandymų nustatyta, kad produktas pasižymi itin geru veikimu (Ramano signalo stiprinimu) ir gaunami atsikartojantys rezultatai, kas yra itin svarbu norint produktą taikyti pramoniniuose procesuose ar diagnostikoje. Kitas svarbus aspektas yra nesudėtingas gamybos procesas. Smarkiai padidėjus produkto paklausai gamybos apimtys  gali būti nesunkiai išplečiamos.
Lyginant su kitomis cheminės analizės bei diagnostikos rūšimis, PARS privalumai yra galimybė vienu metu stebėti keletą skirtingų molekulių ir didelis metodo jautrumas. Be to, šis principas nereikalauja papildomo mėginių paruošimo ar žymėjimo specialiomis žymėmis, kas užima daug laiko.sausis1

Išradėjai: Evaldas PABRĖŽA, LT, Gediminas RAČIUKAITIS, LT

Pareiškėjai: Integrated Optics, LT, Valstybinis mokslinių tyrimų institutas Fizinių ir technologijos mokslų centras, LT

Patento Nr: LT 6112
Patento paskelbimo data: 2015 01 26

Patentinės informacijos centras