Algoritmas, kuris, sugedus roboto kojai, leidžia jam vėl vaikščioti

robot

Mokslininkai sukūrė programos algoritmą, kuris, pridėtas prie šešiakojo roboto vaikščiojimo programos kodo, leidžia jam vėl judėti ir su sugadinta ar sulaužyta koja.  Tyrėjai atkreipė dėmesį, kad, kad robotai, skirtingai nuo gyvūnų (įskaitant ir žmonės), nebesugeba judėti, jei yra pažeisti. Pavyzdžiui, šunys ar katės, jei viena koja būna sužeista, labai greitai išmoksta vaikščioti ir su trimis kojomis. Deja, robotai, net ir turintys kelias kojas, vienai jų išėjus iš rikiuotės, dažniausiai visiškai praranda mobilumą. robot
Tyrėjai nusprendė, kad reikia sukurti programą, kuri robotą įspėtų, kad kažkas su judėjimu yra negerai, ir jie autonomiškai galėtų rinktis iš įvairių variantų, kaip įveikti šią problemą. Tuomet robotas bandymų ir klaidų būdu galėtų mėginti judėti kitaip, ir pasirinktų tą būdą, kuris pasirodys efektyviausias.
Jie nustatė, kad sukurtas algoritmas leido testuojamam robotui vaikščioti beveik taip pat greitai, kaip iki gedimo, taip pat tiko įvairių tipų pažeidimams – iš dalies ar visiškai neveikiančia koja, taip pat buvo nesvarbu, kuri koja neveikė. Kiekvienu atveju robotas kruopščiai išbandydavo keletą būdų kaip vaikščioti su pažeista koja ir tada pasirinko geriausią. Mokslininkai atkreipė dėmesį, kad tai yra labai panašus, kaip tai vyksta ir gyvūnų pasaulyje.

Gana akivaizdus šios technologijos pritaikymas būtų kariniai robotai, kosminės misijos ar robotai, dirbantys nelaimių zonose.
Taip pat kuriami ir robotai, vadinami prisitaikančiais arba adaptyviaisiais, panašiu būdu patys galintys spręsti įvairias iškilusias problemas, kurios negali būti užprogramuotas iš anksto – pavyzdžiui, išmokti įveikti nepažįstamą kliūtį, nuspręsti, ką daryti, jeigu užsidaro durys ir panašiai.

Šis darbas paskelbtas atviroje mokslinėje bibliotekoje Archiv.org: Robots that can adapt like natural animals
http://arxiv.org/pdf/1407.3501v2.pdf